Historia Atletico Madryt

Atletico Madryt
fot. clubatleticodemadrid.com

Atletico Madryt zaczęło swoją historię w 1903 roku, gdy grupa baskijskich studentów zdecydowała się założyć klub piłkarski. Początkowo nosząc nazwę Athletic Club de Madrid, zespół ten szybko przyciągnął uwagę lokalnej społeczności.

Pierwsze sukcesy (1921-1939)

W ciągu kolejnych lat Atletico zdobywało sukcesy na arenie krajowej, a w 1936 roku wywalczyło swoje pierwsze mistrzostwo La Liga. Po zakończeniu II wojny światowej, Atletico zaczęło się rozwijać pod kierownictwem wybitnych postaci, takich jak trener Helenio Herrera. Klub osiągał znaczące sukcesy na arenie krajowej, zdobywając kolejne tytuły La Liga.

Złote lata (1960-1970)

Lata 60. i 70. to okres złoty dla Atletico. W 1960 roku zdobyli swój kolejny tytuł La Liga, a pod wodzą Luisa Aragonesa klub triumfował w kolejnych trzech sezonach. Jednak kulminacyjnym momentem tego okresu był finał Pucharu Europy w sezonie 1973/74, gdzie Atletico przegrało po dogrywce z Bayernem Monachium.

W latach 80. Atletico zdobywało kolejne trofea, ale następne dziesięciolecia przyniosły również trudności, zarówno sportowe, jak i finansowe. Mimo to, w 1996 roku klub sięgnął jeszcze po tytuł La Liga.

W 2000 roku Atletico przechodziło restrukturyzację i zmiany zarządcze, a rok później awansowało do Primera División po krótkim okresie gry w niższych ligach. Klub przeniósł się na nowo zbudowany Estadio Wanda Metropolitano w 2010 roku, stając się symbolem nowej ery.

Era Diego Simeone

Pod wodzą trenera Diego Simeone Atletico przeżywało znaczne wzloty. Klub docierał do finałów Ligi Mistrzów w sezonach 2013/14 i 2015/16, jednak obie te szanse na triumf zakończyły się porażkami. Mimo tego, w sezonie 2013/14 oraz 2020/21, Atletico zdobyło swoje dziesiąte i jedenaste mistrzostwo Hiszpanii, potwierdzając swoją mocną pozcję w hiszpańskim futbolu.

Obecnie Atletico Madryt pozostaje jednym z czołowych klubów w Hiszpanii i Europie. Klub wciąż dąży do sukcesów na arenie międzynarodowej, a kibice wierzą, że nadchodzące lata przyniosą kolejne triumfy.