Polska piłka nożna przez dekady dostarczała kibicom ogromnych emocji – zarówno tych związanych z sukcesami, jak i chwilami pełnymi napięcia i ostatecznymi porażkami. Na przestrzeni lat narodziło się wielu znakomitych zawodników, którzy swoją postawą na murawie zapisali się na trwałe w historii sportu. Triumfy biało-czerwonych na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku, a także trzecie miejsca na mundialach w 1974 i 1982 roku to efekt pracy, pasji i talentu wielkich piłkarzy tamtego pokolenia. W tym artykule przybliżamy sylwetki sześciu legendarnych graczy, od Kazimierza Deyny po Roberta Lewandowskiego – piłkarzy, którzy stali się symbolem narodowej dumy przez dziesięciolecia.
Emocje związane z oglądaniem piłki nożnej to czasami za mało – wtedy warto zajrzeć do świata rozrywki w internecie. Kasyno internetowe może Ci zaproponować dreszczyk emocji i rywalizacji bardzo podobny do tego, co czujesz oglądając doskonały mecz. Automaty z szybkimi wypłatami, ciekawe bonusy i programy VIP to tylko niektóre z zalet takiego miejsca.
Kazimierz Deyna
Myślisz największe legendy polskiej piłki nożnej – mówisz Kazimierz Deyna. Uznawany za jednego z najlepszych pomocników w historii Polski, przyszedł na świat w Starogardzie Gdańskim w 1947 roku. W barwach Legii Warszawa wystąpił w ponad 300 spotkaniach, zdobywając 94 bramki i dwa tytuły mistrzowskie. W reprezentacji narodowej wystąpił 97 razy i aż 41-krotnie trafiał do siatki rywali. Szczególne miejsce w sercach kibiców zajmuje jego udział w mundialu 1974, gdzie Polska sięgnęła po brązowy medal, a Deyna należał do liderów drużyny. Słynął z doskonałego przeglądu pola, precyzyjnych podań oraz perfekcyjnie wykonywanych stałych fragmentów gry. Pod koniec kariery występował także w Manchesterze City, gdzie również zostawił po sobie dobre wrażenie.
Tragiczna śmierć Kazimierza Deyny w wypadku samochodowym, który wydarzył się w San Diego w 1989 roku, poruszyła całe piłkarskie środowisko oraz tysiące fanów na całym świecie. Odejście tak wybitnej postaci było ogromną stratą dla polskiego futbolu. Aby uczcić jego dziedzictwo, przed Stadionem Legii Warszawa ustawiono pomnik, przy którym kibice oddają cześć jednej z największych ikon polskiego sportu.
Zbigniew Boniek
Zbigniew Boniek, nazywany „Zibim”, to postać, która zyskała międzynarodowe uznanie nie tylko jako zawodnik, ale również jako działacz i prezes PZPN. Urodzony w 1956 roku w Bydgoszczy, swoją karierę zaczynał w Zawiszy, jednak to w Widzewie Łódź, AS Roma i Juventusie Turyn osiągnął szczyty. W reprezentacji zagrał 80 meczów, zdobywając 24 bramki, a jego występ na MŚ 1982, zwłaszcza hat-trick przeciwko Belgii, do dziś budzi podziw. Boniek był graczem wszechstronnym – potrafił grać zarówno jako ofensywny pomocnik, jak i napastnik. Z Juventusem zdobył Puchar Europy, tytuły mistrzowskie Serie A oraz Puchar Zdobywców Pucharów. Był znany z błyskotliwego stylu gry, świetnego dryblingu i szybkości.
Grzegorz Lato
Grzegorz Lato, jeden z najskuteczniejszych napastników w dziejach polskiej kadry, urodził się w 1950 roku. Występując przez lata w barwach Stali Mielec, wywalczył dwa tytuły mistrza Polski, zdobywając 117 bramek w 295 meczach ligowych. Na arenie międzynarodowej zagrał 100 razy, kończąc karierę reprezentacyjną z dorobkiem 45 goli. Lato zapisał się w historii MŚ 1974 jako król strzelców – zdobył wtedy siedem bramek, w tym jedną przeciwko Włochom w pamiętnym zwycięstwie 2:1. Imponował nie tylko skutecznością, ale również szybkością – potrafił przebiec 100 metrów w czasie, którego nie powstydziłby się niejeden sprinter. Czyniło go postrachem obrońców.
Włodzimierz Lubański
Jeśli omawiamy legendy piłki nożnej polskiej, to nazwisko Lubański jest obowiązkowe. Urodzony w 1947 roku zawodnik już w wieku zaledwie 16 lat zadebiutował w reprezentacji, ustanawiając rekord najmłodszego piłkarza w barwach narodowych. W ciągu kariery zdobył 48 bramek w 75 meczach, co daje imponujący współczynnik skuteczności – średnio niemal dwie bramki na trzy spotkania. Najbardziej kojarzony jest z Górnikiem Zabrze, w którym sięgnął po siedem mistrzostw kraju oraz sześciokrotnie zdobywał Puchar Polski. Niestety, dramatyczna kontuzja podczas meczu z Anglią w 1973 roku na dłuższy czas wykluczyła go z gry. Po powrocie do zdrowia kontynuował karierę w belgijskim Lokeren, gdzie również wyróżniał się techniką, boiskową inteligencją i opanowaniem.
Ernest Wilimowski
Ernest Wilimowski to piłkarz, którego losy są nierozerwalnie związane z historią XX wieku. Urodzony w 1916 roku zawodnik błyszczał przed wojną w barwach Ruchu Chorzów, z którym czterokrotnie zdobył mistrzostwo Polski – przez wielu mieszkańców Śląska do dzisiaj jest uważany za legendę regionu. W zaledwie 86 ligowych występach strzelił aż 112 bramek. W reprezentacji zagrał 22 razy, zdobywając 21 goli, ale najbardziej pamiętany jest z mundialu w 1938 roku, gdzie czterokrotnie pokonał brazylijskiego bramkarza – mimo porażki 5:6, ten mecz przeszedł do legendy. Wilimowski był pierwszym piłkarzem znad Wisły, który zyskał międzynarodowy rozgłos. Jego karierę brutalnie przerwała wojna, jednak do dziś pozostaje symbolem przedwojennej potęgi polskiej piłki.
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski to postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Urodzony w 1988 roku, zaczynał w Zniczu Pruszków, ale to w Lechu Poznań wypłynął na szerokie wody. Lata 90 były ciężkie dla polskiego futbolu (można wyróżnić jedynie Romana Koseckiego), dlatego pojawienie się Roberta na salonach europejskich jest epokowym wydarzeniem. Po Lechu przeniósł się do Borussii Dortmund, a potem do Bayernu Monachium, gdzie bił rekordy skuteczności. W barwach reprezentacji Polski wystąpił już ponad 150 razy, zdobywając ponad 80 goli – więcej niż ktokolwiek inny w historii kadry. W sezonie 2020/21 pobił rekord Gerda Müllera, zdobywając 41 goli w jednej edycji Bundesligi. Po transferze do FC Barcelony w 2022 roku kontynuował dobrą passę – w samym sezonie 2022/23 strzelił 23 bramki w La Liga. Łącznie w karierze klubowej ma na koncie ponad 650 trafień. Jego etyka pracy, profesjonalizm i skuteczność sprawiają, że uważany jest za jednego z najlepszych napastników XXI wieku.
Nazwiska takie jak Deyna, Boniek, Lato, Lubański, Wilimowski i Lewandowski to legendy polskiej piłki nożnej i są nieodłącznym elementem naszej historii. Każdy z nich miał unikalny styl i zasługiwał na miano legendy. Ich wkład w rozwój reprezentacji oraz klubowego futbolu sprawił, że Polska była i jest obecna na piłkarskiej mapie świata. Dziś młodzi adepci futbolu mogą czerpać inspirację z ich dokonań i marzyć o podobnej karierze.