Atletico Madryt
fot. atleticodemadrid.com

Fani futbolu z całego świata znają Atletico Madryt jako jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w historii hiszpańskiej La Liga. Klub ten, założony w 1903 roku, ma bogatą historię i liczne sukcesy, w tym wiele tytułów mistrza Hiszpanii i Pucharów Króla. Jednak, poza osiągnięciami sportowymi, Atletico znane jest także z pewnego kontrowersyjnego określenia, jakie zyskało sobie wśród kibiców i komentatorów sportowych – materace. Dlaczego właśnie tak nazywa się ten zespół i skąd wzięła się ta niecodzienna przydomek?

Przydomek materace – związek z historią Atletico Madryt

Aby zrozumieć, dlaczego Atletico jest nazywane materacami, musimy wrócić do historii klubu i jego związków z innym hiszpańskim klubem, Realem Madryt. Atletico Madryt to jeden z najstarszych klubów w Hiszpanii i ma długą historię rywalizacji z Realem. Obie drużyny mają swoje korzenie w Madrycie i przez lata toczyły zacięte boje na stadionach.

W latach 50. i 60. XX wieku rywalizacja między tymi dwoma klubami osiągnęła swoje apogeum. Atletico wówczas było jednym z czołowych zespołów w kraju, ale wielokrotnie przegrywało z Realem w decydujących momentach. Ten okres jest znany jako Wielka Era Realu Madryt. Klub ten zdobył wiele tytułów mistrza Hiszpanii i Pucharów Europy (obecnie Liga Mistrzów), podczas gdy Atletico było często bliskie osiągnięcia sukcesu, ale zawsze przegrywało w decydujących momentach.

Materace jako symbole porażek

To właśnie w czasach Wielkiej Ery Realu Madryt zaczęło się używać określenia materace w odniesieniu do Atletico. Przydomek ten odnosił się do tego, że drużyna Atletico często przegrywała w ważnych momentach, jakby była miękka i podatna na porażki, jak materac. Ta nazwa stała się szczególnie popularna wśród kibiców Realu Madryt, którzy wykorzystywali ją jako sposób na drwienie z rywali.

Jednym z najbardziej bolesnych momentów w historii Atletico, który przyczynił się do utrwalenia przydomku materace, był finał Pucharu Europy w 1974 roku. Wtedy to Atletico prowadziło 1:0 z Bayernem Monachium, a do końca meczu pozostała tylko minuta. Jednak Bayern zdołał wyrównać wynik i doprowadzić do dogrywki, a potem zwyciężył 4:0. To wydarzenie stało się symbolem porażek Atletico i tylko wzmocniło jego przydomek.

Kibicowska rywalizacja pomiędzy Atletico, a Realem

Rywalizacja między kibicami Atletico, a Realem jest jedną z najgorętszych w świecie sportu. Obie grupy kibiców często używają drastycznych i kontrowersyjnych określeń, by wyrazić swoją nienawiść do rywala. Przydomek materace jest jednym z przykładów tego typu kibicowskich drwin.

Warto zaznaczyć, że kibice Atletico nigdy nie polubili tego przydomku i uważają go za obraźliwy. Dla nich jest to bolesna przypomnienie o dawnych porażkach i niepowodzeniach, z którymi klub musiał się mierzyć. Jednak kibice Realu Madrid używają go wciąż z przyjemnością, by podkreślić swoją dominację nad rywalem.

Mimo przydomku materace Atletico Madryt to klub, który odniósł wiele sukcesów w nowoczesnych czasach. W ostatnich latach zespół ten stał się jednym z czołowych w Europie, zwłaszcza pod wodzą swojego trenera Diego Simeone. W sezonie 2013/2014 Atletico zdobyło La Liga i dotarło do finału Ligi Mistrzów, gdzie niestety przegrało z Realem Madrid. To było niezwykle emocjonujące i udane okres dla klubu, który nie tylko pokazał, że nie jest już miękkim zespołem, ale także zrewanżował się rywalowi za lata upokorzeń.

Warto również podkreślić, że kibice Atletico przyjęli przydomek materace z przymrużeniem oka i zaczęli go akceptować jako część historii klubu. Teraz używają go często jako formy żartu i dowcipu, czasem nawet na własny temat. To pokazuje, że pomimo trudnej historii i kontrowersyjnych przydomków, kibice Atletico wciąż kochają swój klub i są gotowi go wspierać, niezależnie od nazwy, jaką mu nadadzą.

Źródło: www.atleticomadryt.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments